Czy właśnie dotrwaliśmy do pewnego przełomowego etapu, który nieuchronnie prowadzi do zahamowania rozwoju ludzkości? W sieci krąży powiedzenie, że łatwe czasy rodzą głupich ludzi i naprawdę ciężko się z tym nie zgodzić, patrząc na to, co ludzie wyczyniają. Światowa gospodarka jest w momencie kryzysu, między innymi z powodu pandemii koronawirusa. I gdzieś z boku tego wszystkiego jest internet, który bezwstydnie demaskuje stan umysłu społeczeństwa.

Chiny w kryzysie, a ludzie martwią się brakiem pluszaków

Słynny rekin z sieci sklepów Ikea to popularna zabawka rozsławiona przez internetowe memy. A jak coś jest popularne w sieci, zaraz każdy chce to mieć. Degradacja środowiska, zaśmiecenie planety i dramatyczne warunki życia nie mają znaczenia wobec braku pluszowych rekinów… Petycję o kontynuowanie produkcji rekina Blahaja podpisało ponad 4 000 użytkowników internetu!

Ludzie są załamani, że nie będą już mogli kupić pluszowego rekina, który tak świetnie pozował do zdjęć. W tej chwili wykupiono wszystkie rekiny ze sklepów Ikea w Chinach i w Europie. Sprzedaż pluszaka ma być kontynuowana w USA. Być może miłośnicy Blahaja będą zaopatrywać się w zabawkę właśnie tam.

Czy społeczeństwo cofa się w rozwoju?

Sytuację z pluszakiem można od biedy uznać za swego rodzaju żart. Ale zamiłowanie ludzi do robienia i nagrywania głupot, a następnie wrzucania ich do sieci nie jest żartem, a globalnym trendem. Dorośli ludzie zachowują się jak idioci, by zdobyć chwilowy rozgłos. Do tego wszystkiego dochodzą niekończące się haule zakupowe, które całkowicie wyparły inne sposoby rozrywki.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ogromna część społeczeństwa stała się bezmyślna i bezrefleksyjna. Wbrew pozorom nie dotyczy to młodego pokolenia. Oglądając modne treści w sieci, można spostrzec, że świat opanował nie tylko koronawirus, ale także wirus… głupoty.