W piątek 17 maja, straż pożarna z powiatu wągrowieckiego wraz z leśniczymi z Nadleśnictwa Durowo uczestniczyły w niezapowiedzianych ćwiczeniach mających na celu symulację gaszenia pożaru lasu. Scenariusz ćwiczeń przewidywał kontrolowany wybuch pożaru w kompleksie leśnym Bukowiec, który należy do Nadleśnictwa Durowo.

Główną ideą tych ćwiczeń była możliwość sprawdzenia gotowości planów ratowniczych, przygotowania zarówno jednostek straży pożarnej jak i służby leśnej do skutecznego zwalczania ognia na terenach leśnych oraz sprawdzenie efektywności systemu komunikacji. Dodatkowo pod lupę wzięto współpracę między różnymi służbami, w tym także z samolotem gaśniczym służącym Lasom Państwowym – tłumaczył rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu, ogn. Piotr Kaczmarek.

Strażacy z rutyną organizują tego typu symulacje, które zazwyczaj nie są wcześniej zapowiadane. Takie ćwiczenia mają na celu doskonalenie umiejętności strażaków w zakresie walki z pożarami oraz ratowania życia i mienia. Zdobyta w ten sposób praktyka pozwala im na lepsze przygotowanie do rzeczywistych sytuacji zagrożeń. Symulacja w Bukowcu miała jasno zdefiniowane cele.