Kilka dni temu mieszkańcy Wągrowca mieli okazję obserwować na niebie niepokojące zjawisko. Czarne smugi dymu poziomo unosiły się na niebie niczym wijące się wstęgi zanieczyszczeń. Mieszkańcy skontaktowali się z redakcją TVN24, a sprawą szybko zajął się doświadczony synoptyk.

Czarne smugi, dlaczego dym wyglądał tak osobliwie?

Czarny dym sunący poziomo wysoko nad dachami domów nie wziął się znikąd. Według synoptyka był to najprawdopodobniej dym z komina, który poddał się działaniu czynników atmosferycznych.

Zwyczajowo dym unosi się do góry, jednak w momencie zdarzenia pogoda w Wągrowcu była wynikiem wyżu atmosferycznego. Doszło do zjawiska inwersji, podobno dość dużej, w której wyniku dym nie mógł przebić się przez ciepłe powietrze unoszące się wysoko. Synoptyk wyjaśnił, że po zachodzie słońca prawdopodobieństwo zaobserwowania takiego zjawiska jest największe.

Trzeba przyznać, że zjawisko wygląda dość ciekawie, jednak obecność dymu w powietrzu nigdy nie będzie dobrą informacją. Pamiętajmy, by chronić lokalne powietrze przed zanieczyszczeniami.

Ekologiczne ogrzewanie domu, czy to możliwe?

Ceny są, jakie są, w dodatku nie da się zupełnie zrezygnować z generowania zanieczyszczeń. Każdy znany nam system ogrzewania domu ma jakieś wady, co jednak nie oznacza, że nie powinniśmy starać się dbać o środowisko.

Osoby posiadające piece opałowe w domach, nie powinny spalać w nich śmieci, a już na pewno śmieci z plastiku. Tworzywa sztuczne mają w składzie toksyczne substancje, które w procesie spalania uwalniają się do powietrza. Następnie dostają się one do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko zachorowania na raka lub choroby płuc.

Materiały na opał są niestety drogie, a zimno potrafi w domu naprawdę dokuczać. Mimo wszystko starajmy się dbać o powietrze, którym oddychamy, bo zdrowie jest ważniejsze niż pękaty portfel, czy komfort cieplny. W trudnych czasach konieczne jest określenie priorytetów.