Postępująca inflacja i ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie zachęciły potencjalnych inwestorów do lokowania swoich pieniędzy w nieruchomościach. Do niedawna było to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Ostatnio mówi się coraz więcej o dramatycznie spadającej opłacalności kupowania mieszkań pod wynajem. Czy inwestorów czeka kryzys?

Nie bierz kredytu na mieszkanie pod wynajem

Jeśli Wasz budżet został osłabiony przez pandemię, nie szukajcie możliwości nadrobienia strat w zaciąganiu kredytu na mieszkanie pod wynajem. Na rynku nieruchomości zrobiło się gęsto od inwestorów, którzy kupują mieszkania, aby następnie je wynajmować je z zyskiem.

Dramatycznie wysokie ceny mieszkań nie są dla nikogo tajemnicą, ale mniej osób wie, że czynsze wynajmowanych mieszkań spadły. Taki stan rzeczy oczywiście spowodowała pandemia, w której czasie wiele osób straciło pracę. Wynajmujący musieli dostosować się do tymczasowego zakazu eksmisji osób, które nie płacą czynszu. Z kolei wielu najemców zrezygnowało z mieszkań, chcąc uniknąć długów. To doprowadziło do spadku cen wynajmu, podczas gdy ceny zakupu mieszkań wciąż rosną.

Według ekspertów z NBP niedługo kupowanie mieszkań pod wynajem przestanie być opłacalne. Wszystko przez różnicę w cenie zakupu z ceną wynajmu. Do niedawna stopa zwrotu wynosiła 5%, obecnie niecałe 3% i dalej spada. Warto również zaznaczyć, że dotyczy to mieszkań kupionych za gotówkę. Kupowanie mieszkania na kredyt po to, by je wynajmować, jest już zupełnie nieopłacalne.

Inwestorów wciąż przybywa

Rynek nieruchomości jest przepełniony inwestorami, którzy planują wzbogacić się z wynajmowania mieszkań. Dla wielu jest to także sposób na utrzymanie. Wszystko wskazuje na spadek opłacalności tego biznesu, dlatego przestrzegamy przyszłych inwestorów. Z kolei eksperci apelują o rozwagę w inwestowaniu.

Warto również wspomnieć, że zatrważająco wysokie ceny mieszkań w Polsce są między innymi wynikiem tak licznej aktywności inwestorów. Według szacunków do 2023 roku ponad 17 000 mieszkań w Polsce ma być w rękach inwestorów, a zatem ceny mieszkań stale będą wzrastać.