Inflacja w Polsce przyczyniła się do wzrostu kosztów życia przeciętnego Polaka. Skutki tego zjawiska dotknęły zarówno osoby zarabiające najniższą krajową, jak i te z wyższym wynagrodzeniem. Sprawdź, jak kształtują się wydatki mieszkańców Wągrowca.

Miesięczne wydatki – co się na nie składa?

Aby nieco zaoszczędzić i trzymać przypływ i wypływ gotówki w ryzach, warto wiedzieć, na co miesięcznie wydajesz. Pierwszą rzeczą jest czynsz oraz opłaty za media. Później pojawiają się koszty wyżywienia na każdego członka gospodarstwa domowego. Nie należy zapominać również o cenach paliwa, które w ostatnich latach znacznie wzrosły. Dodatkowo pojawiają się nieregularne wydatki na ubrania czy leki. W takim zestawieniu zamknąłby się przeciętny człowiek.

Budżet każdego jest inny, ale należy pamiętać również o innych wydatkach, takich jak wyjścia do kina, restauracji, dodatkowe zajęcia dla dzieci czy rozrywka dla całej rodziny to również istotne kwoty. W zależności od stylu życia czasami może brakować czasu na np. zajmowanie się domem. W takich sytuacjach niektórzy decydują się na zatrudnienie osoby do pomocy. Na sprzątanie mieszkań w Wągrowcu możesz postawić również po dużym przyjęciu dla bliższej i dalszej rodziny. Wówczas warto w swoim budżecie uwzględnić również takie koszty.

Wynajem mieszkania czy jego zakup?

Jeśli zamierzasz osiedlić się w Wągrowcu z pewnością pierwszą kwestią, nad jaką będziesz się zastanawiać, będzie wybór lokum. Znajdziesz tutaj domy i mieszkania na sprzedaż lub na wynajem. Ze względu na położenie miasta i jego wielkość, ceny za metr kwadratowy są niższe niż wojewódzkich miejscowościach wybieranych przez znaczny odsetek społeczeństwa.

Przykładowo kwota za metr kwadratowy domu wolnostojącego na sprzedaż kształtuje się na poziomie 3-5 tys. zł. W przypadku mieszkań spotkasz się z nieco większą rozbieżnością, gdyż metr kwadratowy może tutaj oscylować w przedziale od 2,5 tys. do 7 tys. Na wysokość tej ceny wpływa między innymi lokalizacja, rok budowy czy stan technicznego danego lokum.

Jeśli nie jesteś w stanie aktualnie pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości, możesz skorzystać z oferty mieszkań na wynajem. Przykładowo za 40-metrowe lokum w pobliżu centrum miasta kwota wynajmu wyniesie ok. 1300 zł. Do tego należy doliczyć koszt czynszu, gdzie średnio jest to 400 zł. Ponadto lokator musi opłacać media według zużycia, co wiąże się z wydatkiem w okolicach 300 zł. Tym samym jesteś w stanie zmieścić się w sumie 2 tys. zł miesięcznie za mieszkanie.

Koszty wyżywienia – ile przeciętnie wydajemy?

Żywność to drugi największy koszt w ciągu miesiąca, jaki ponosisz. Ceny zakupów produktów spożywczych w Polsce utrzymują się na podobnym poziomie. W przypadku, gdy masz ścisły budżet i standardową dietę, możesz mieć pewność, że zmieścisz się w kwocie 500 zł. Sytuacja nieco zmienia się, gdy jadasz w lokalach dostępnych w Wągrowcu. Przykładowo wypad ze znajomymi do restauracji czy kawiarni może wiązać się z kosztem 40-60 zł na osobę.

Transport, ubrania i pozostałe wydatki – gdzie szukać oszczędności?

Kwestia dodatkowych wydatków zależy od wykonywanego zawodu oraz ogólnych potrzeb. Zdarza się, że budżet rodzinny znacznie obciąża przewlekła choroba. Ponadto duży koszt miesięczny może stanowić beznyna, jeśli musisz dojeżdżać do miejsca pracy kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów każdego dnia. Przy nieco wyższych zarobkach możesz również skorzystać z oferty rozrywkowej Wągrowca. Przykładem jest między innymi aquapark, gdzie godzinne wejście wyniesie dorosłą osobę 22 zł, natomiast abonament miesięczny na 12 wejść to koszt 210 zł.