Chociaż lipiec zmierza do końca, pogoda nie daje nam wytchnienia. Fale upałów występujące na przemian z groźnymi nawałnicami są typowym zjawiskiem w całej Polsce. Dzisiejsze prognozy są szczególnie niebezpieczne dla Wągrowca i okolic. Meteorolodzy zapowiadają intensywne burze i możliwe opady gradu.

Burza i grad w wielu regionach kraju

Według ekspertów mamy 80% szans na burzę i opady gradu na terenie Wągrowca i okolic. Ryzyko jest więc bardzo duże, dlatego zachęcamy do zaszycia się we własnych domach. Prognozy przewidują także opady deszczu do 30 mm (miejscami 40 mm) i wiatr do 80 km/h. Najniebezpieczniej ma być dziś wieczorem (26 lipca) i w nocy. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że takie niebezpieczne zjawiska pogodowe będą się w przyszłości powtarzać.

Jak się chronić podczas burzy?

Opady gradu należą do bardzo niszczycielskich zjawisk pogodowych, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie aut. Zachęcamy również do udostępnienia schronienia zwierzętom, które normalnie przebywają na zewnątrz. Chodzi nam o psy i koty.

Warto także zabezpieczyć lub pochować przedmioty znajdujące się na balkonach, tarasach i podwórkach. Ulewie często towarzyszy gwałtowny wiatr, który może porządnie poprzestawiać niezabezpieczone rzeczy na zewnątrz. Nawałnice mogą uszkodzić dachy budynków, ale na to niestety nie mamy już wpływu.

Jeśli burza znajduje się w bliskiej okolicy mieszkania lub domu, dobrze jest wyłączyć sprzęty elektryczne z gniazdek. Mimo obecnych w przestrzeni miejskiej piorunochronów czasami lepiej jest dmuchać na zimne, zwłaszcza gdy w mieszkaniu jest kiepska instalacja elektryczna.

Na koniec zachęcamy do pozostania w domach w czasie groźnych zjawisk pogodowych. Trudno przewidzieć, jaką siłę i intensywność będą miały przewidywane zjawiska pogodowe, dlatego warto się zabezpieczyć i zadbać o schronienie dla siebie i swoich bliskich.