Do Polski właśnie zawitały upały, co może nie jest najlepszą nowiną, ale nie da się ukryć, że taka pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Z ładnej pogody korzystają również mieszkańcy Wągrowca, którzy tłumnie przybyli nad Jezioro Durowskie. Początek sezonu kąpielowego właśnie się rozpoczął. W związku z tym podpowiadamy, jak bezpiecznie korzystać z uroków lata.

Pierwsi plażowicze w Wągrowcu

Upalna sobota z samego rana przyciągnęła nad Jezioro Durowskie pierwszych plażowiczów. Oto właśnie rozpoczął się czas prawdziwych upałów, będący znakomitą okazją do opalania się nad wodą i korzystania z orzeźwiających kąpieli. Lokalne akweny wodne wkrótce z pewnością zapełnią się ludźmi. Z tej okazji warto przypomnieć sobie podstawowe wskazówki dotyczące bezpiecznego plażowania. Zagrożeniem dla naszego zdrowia może być nie tylko woda, ale również słońce. Zachowanie szczególnej ostrożności w czasie upałów zaleca się osobom w każdym wieku, nie tylko ludziom starszym i dzieciom, jak zwykło się powszechnie sądzić. Przede wszystkim warto mieć przy sobie duże zapasy wody.

Rozsądny wypoczynek nad wodą

Upały mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Sprzyjają odwodnieniu organizmu, a także zwiększają ryzyko udaru słonecznego. Nie wolno ignorować tego zagrożenia, dlatego na czas upałów wszelkie słodkie i gazowane napoje warto zastąpić zwykłą wodą mineralną. Do tego obowiązkowo należy osłaniać głowę przed słońcem. Kapelusz w opalaniu nie przeszkadza, a znacząco chroni przed udarem. Nie zaszkodzi również parasol, który pozwoli odpocząć od słońca w przerwie od opalania. Pod parasolem powinny przebywać również dzieci i osoby starsze. W żadnym wypadku nie powinniśmy na słońcu przebywać cały dzień.

Jeśli zaś chodzi o kąpiele, do wody wchodzimy tylko podczas sprzyjającej pogody. Korzystamy z bezpiecznych, wyznaczonych kąpielisk, najlepiej tych, które są strzeżone przez ratowników. Na koniec należy pamiętać o tym, że po spożyciu alkoholu wykąpać można się co najwyżej w wannie we własnym domu. Ryzyko utonięcia w stanie nietrzeźwości jest zbyt duże, by je ignorować.