Podczas kilkudniowej wizyty na terenie Adendorfu, partnerskiego miasta dla Wągrowca, młodzi ludzie mieli okazję doświadczyć różnorodnych atrakcji. Zwiedzili oni Muzeum Soli w Luneburgu, gdzie zgłębili tajniki historii najbardziej popularnej przyprawy na świecie. Ponadto, uczestniczyli w rajdzie przyrodniczym w Lesie Wspinaczkowym oraz odwiedzili windę okrętową w Scharnebeck.

Wymiana sportowa młodzieży między Wągrowcem a Adendorfem miała miejsce od 29 września do 3 października. Blisko trzydziestoosobowa grupa reprezentująca UKS Aquapark Wągrowiec oraz zespół piłkarzy nożnych i szczypiornistów z MKS Nielba Wągrowiec gościła w niemieckiej gminie. Wyjazd ten stanowił nie tylko okazję do utrwalenia znajomości nawiązanych rok wcześniej, kiedy to młodzież z Adendorfu odwiedziła Wągrowiec, ale także do bliższego poznania miejsca zamieszkania ich niemieckich rówieśników.

Wielkość aktywności sportowych i integracyjnych była imponująca podczas pobytu w Adendorfie. Młodzież miała możliwość jeszcze lepiej zapoznać się z niemieckimi rówieśnikami oraz doskonalić swoje zdolności językowe. Wągrowczanie również odwiedzili ratusz na zaproszenie burmistrza Thomasa Maacka, gdzie mieli okazję dzielić się swoimi doświadczeniami z pobytu w Adendorfie oraz wymieniać poglądy z burmistrzem i miejscowymi młodymi ludźmi.