Czy wiedzieliście, że za nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji grożą surowe kary? Mieszkańcy powiatu wągrowieckiego mogą zacząć się martwić, ponieważ ostatnie badania ścieków wykazały, że znajdują się w nich niedozwolone substancje chemiczne.

Ostrzeżenie dla mieszkańców wsi Łaziska

Informację o chemicznych substancjach obecnych w ściekach pochodzących ze wsi Łaziska, podała dyrektorka Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu. Czym są owe nielegalne substancje chemiczne? Nietrudno się domyślić, że chodzi o odpady przemysłowe. W związku z tym mieszkańcy wsi Łaziska niekoniecznie muszą bać się kar. Bać powinien się ten, kto pozbywa się odpadów chemicznych za pomocą kanalizacji przeznaczonej do odpadów socjalno-bytowych.

Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji może skutkować grzywną w wysokości 10 000 zł. To jeszcze nie wszystko — sprawca zostanie również obciążony kosztami naprawy awarii, co naszym zdaniem jest jak najbardziej słuszne.

Nie potrafimy korzystać z kanalizacji?

Jak się okazuje, ludzie mają na swoim koncie znacznie więcej bezmyślnych przewinień związanych z kanalizacją. Co więcej, one także podlegają opisanej wyżej karze. Czy stosowanie tak surowych środków oznacza, że nie potrafimy korzystać z kanalizacji, jak cywilizowani ludzie? Najwyraźniej tak.

Dyrektorka GZGKiM w Wągrowcu podała, że system kanalizacyjny został zaprojektowany w taki sposób, by przyjmować ścieki będące wynikiem codziennego egzystowania. Chodzi między innymi o wodę pochodzącą z kąpieli, prania, czy korzystania WC. Są to odpady płynne, a do ścieków chemicznych i stałych kanalizacja NIE JEST przystosowana. W związku z tym, jeśli wrzucamy do kanalizacji patyczki do uszu, mokre chusteczki, pampersy, podpaski i tym podobne, sami prosimy się o awarię kanalizacji.

Wszelkie produkty stałe zapychają rury kanalizacyjne. Może się zdarzyć, że ścieki spiętrzą się do tego stopnia, że zaleją domowe piwnice, a tego chyba nikt nie chce doświadczyć. Jeśli mimo tego uważasz, że nie jest to Twoje zmartwienie i unikniesz kary, to musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Takie sytuacje mogą doprowadzić do podwyższenia cen za odbiór ścieków. Obecne kwoty i tak są dość wysokie.

Zachęcamy naszych czytelników do prawidłowego korzystania z kanalizacji. To korzyść dla wszystkich. Wystarczy zainwestować w mały kosz na śmieci i postawić go również w łazience. I nagle wyrzucanie patyczków i środków higienicznych nie będzie uciążliwe.