Za nami kolejny atak silnego wiatru. Najgorszy czas przypadł na sobotę 19 lutego. Silny wiatr pozostawił po sobie mnóstwo zniszczeń w powiecie wągrowieckim, a strażacy pracowali niemal nieustannie. Ostatnia nawałnica zakończyła się ponad setką zgłoszeń od mieszkańców.

Skutki nawałnic w powiecie wągrowieckim

Kilkanaście godzin silnego wiatru spowodowało mnóstwo zniszczeń na terenie powiatu wągrowieckiego. Najpoważniejszym zdarzeniem było przewrócenie się drzewa na blok mieszkalny, do którego doszło na jednym z osiedli w Wągrowcu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Silny wiatr pozrywał także dachy w wielu budynkach w całym powiecie.

Dużo szkód spowodowały spadające drzewa, które nie wytrzymały porywów wiatru. Wiele z nich przewróciło się na linie telefoniczne, co skutkowało dłuższymi przerwami w dostawie prądu w kilku miejscowościach.

Strażacy szybko reagowali na wszystkie zgłoszenie, dzielnie walcząc ze skutkami dramatycznie silnego wiatru. Miejscami siła wiatru sięgała 120 km/h. Stałe porywy sięgały 90 km/h.

Warto zabezpieczyć się na przyszłość

Tej zimy mieliśmy okazję doświadczyć już kilku nawałnic niosących za sobą wiele strat. I chociaż w powiecie wągrowieckim nikt nie ucierpiał, to w całej Polsce doszło do 2 wypadków, w których zginęły 3 osoby.

W przyszłości nawałnice mogą stać się codziennością, dlatego warto zabezpieczyć swoje posesje, by zminimalizować ewentualne straty. Niestety, wielu właścicieli gospodarstw rolnych będzie musiało zainwestować we wzmocnienie pomieszczeń gospodarczych. W niektórych powiatach można ubiegać się o rekompensatę finansową. Nie wiadomo, czy w powiecie wągrowieckim również zostaną udostępnione specjalne środki na walkę ze skutkami nawałnic.

W czasie silnego wiatru warto również zrezygnować z planów związanych z podróżami i przemieszczaniem się przez drogi biegnące przez las. W domu warto mieć zapas świeczek, wody i jedzenia, w razie gdyby wyłączenia prądu trwały dłużej niż kilkadziesiąt minut.

Przeczytaj też: Blackout, czyli długie przerwy w dostawie prądu. Co nas czeka?