Wągrowiec szykuje się do nowych planów inwestycyjnych. Jak potwierdził burmistrz miasta, Jarosław Berendt, stopniowo realizuje się plan budowy osiedla, które będzie składało się z nowoczesnych budynków, w tym wieżowców. Burmistrz wydał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach pod budowę i obecnie czekamy na dalsze decyzje.

Nowe osiedle Nad Nielbą

Planowana inwestycja ma zająć niezagospodarowany teren przy ulicy Nad Nielbą. Okolica pod inwestycję zajmuje ponad 40 000 metrów kwadratowych. Na tym obszarze ma zmieścić się około 13 budynków, w tym 3 wieżowce.

Nowoczesne osiedle ma być całym kompleksem mieszkaniowym, dlatego nie będą to same budynki mieszkalne, ale także budynki o charakterze usługowym. Do tego planuje się zorganizowanie stosownych parkingów i przystanków autobusowych. Przyszli mieszkańcy osiedla będą mogli wybrać, czy wolą kupić mieszkanie w budynku wielorodzinnym, budynku mieszkalno-usługowym, czy w wieżowcu. Oczywiście to jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych szczegółach, ale w ten sposób mniej więcej będzie wyglądało nowe osiedle.

Według oficjalnych informacji większość budynków będzie stanowiła niską zabudowę, która jest zdecydowanie przyjemniejsza dla oka. Wieżowce będą miały 15 pięter, a ich konstrukcja zostanie wykonana z żelbetonu. Tym samym osiedle Nad Nielbą będzie pierwszym w Wągrowcu, które będzie mogło pochwalić się tak nowoczesną i wysoką zabudową.

Zalety i wady mieszkania w wieżowcu

Nowe osiedle w Wągrowcu bez wątpienia będzie dobrze skomunikowane z resztą miasta. W związku z tym pierwszą zaletą zakupu nowego mieszkania w tej okolicy będzie dobry dojazd do pracy. Dodatkowo w pobliżu będą znajdowały się sklepy i restauracje, co pozwoli na znaczną oszczędność czasu.

Samo mieszkanie w wieżowcu jest całkiem wygodne. Mieszkańcy wyższych pięter mają znakomite widoki na miasto, a także mogą liczyć na więcej prywatności. W znajdujące się wysoko okna ciężko zajrzeć. Stacjonująca w budynku winda ułatwia taszczenie zakupów, czy wychodzenie z dzieckiem na spacer — wózka nie trzeba znosić po schodach. Dużym udogodnieniem jest także obecność ciepłej wody i ogrzewania bez konieczności troszczenia się o to. Koszty mieszkania w wieżowcu także nie są wysokie, co oczywiście zależy również od wielkości mieszkania, na które się zdecydujemy.

Do wad życia w tak dużym budynku jest mała styczność z naturą. Mieszkańcy mogą liczyć jedynie na balkon, co ciężko porównać do spacerów po trawce na własnym podwórku. Nie każdego jednak stać na luksus posiadania własnego domu. Kolejną istotną wadą jest bliskie sąsiedztwo wielu rodzin. Na takich osiedlach trzeba przyzwyczaić się do hałasu, nieustannych remontów i pisków bawiących się na bliskim podwórku dzieci. Podsumowując, mieszkanie w wieżowcu nie jest dla każdego, ale nie sposób zaprzeczyć atrakcyjności tego rozwiązania.