Nadleśnictwo Durowo pragnie zwrócić uwagę, iż w dniach od 7 do 9 grudnia 2023 roku, na podstawie Rozporządzenia wydanego przez Wojewodę Wielkopolskiego 25 sierpnia tego samego roku, przeprowadzone będą działania mające na celu utworzenie barier zapachowych. Te z kolei mają ograniczyć/hamować przenoszenie się dzików na obszarze województwa wielkopolskiego. Prace te skoncentrowane będą wzdłuż dróg biegnących między Rogoźno, Wągrowiec, Mieścisko a Gorzewem, a szczegółowy opis prac zawarty jest w załącznikach nr 1 i 2 do wspomnianego rozporządzenia.

Sama realizacja projektu ogrodzenia zapachowego ma na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń (APS) – choroby wirusowej, która atakuje zarówno świnie jak i dziki. Aby efektywnie ograniczyć migrację dzików, planowane jest jednorazowe opryskiwanie pasów o szerokości 2 metrów przy użyciu sprzętu naziemnego. Do zabiegu wykorzystany zostanie preparat o nazwie ANTI-BISSAN, stosowany w dawce 2 litry na każde 400 metrów.

W trosce o skuteczność działania i zgodność z wymogami rozporządzenia wojewódzkiego, przeprowadzenie zabiegu będzie powtarzane. Kolejne opryski planowane są na przełomie lutego i marca, a o szczegółach i dokładnej dacie informować będziemy za pomocą osobnych komunikatów.