Różne regiony Polski łączą się w promowaniu szczepień przeciwko Covid-19. Polska jest jak na razie zieloną wyspą pośród krajów Europy, gdzie nowa mutacja koronawirusa znowu zbiera swoje żniwo. Eksperci spekulują, jaka będzie tegoroczna jesień. Czy czeka nas kolejny lockdown? Jak się okazuje: to zależy.

Dopóki większość społeczeństwa się nie zaszczepi nie będziemy bezpieczni

Na świecie pojawiła się kolejna mutacja koronawirusa. Tak zwany wariant Delta odpowiada obecnie za większość zakażeń i wzbudza duży niepokój z powodu nietypowych objawów. W gąszczu niepokoju pozytywną informację stanowi zapewnienie, że pełna dawka szczepionki chroni także przed najnowszą i najgroźniejszą mutacją koronawirusa, czyli przed wariantem Delta.

Niestety, będziemy bezpieczni, dopiero gdy zaszczepi się większość społeczeństwa, a musimy pamiętać, że na razie nie ma szczepionek dla dzieci poniżej 12 roku życia. W idealnym scenariuszu zaszczepią się wszyscy dorośli i młodzież, co obecnie jest trudne do zrealizowania. W Polsce zaszczepiło się około 40% mieszkańców, ale bywają powiaty, gdzie frekwencja sięga zaledwie kilkunastu procent. Jeśli wskaźnik szczepień się nie poprawi, znowu staniemy przed koniecznością lockdownu.

Skąd negatywne podejście do szczepionek?

Niski wskaźnik szczepień w okresie wakacyjnym można łatwo zrozumieć. Poluzowane obostrzenia, ładna pogoda i zaplanowane urlopy sprawiają, że zapominamy o smutnej rzeczywistości, która była naszą codziennością cały zeszły rok. Z nadejściem września powinna wzrosnąć liczba zaszczepionych. Od tego, jak bardzo wzrośnie wskaźnik szczepień, zależy nasze przyszłe funkcjonowanie.

Dużym dylematem jest także kwestia szkoły. To jeden z najistotniejszych argumentów dla rodziców i nauczycieli. Pracownicy Polskiej Akademii Nauk zalecają szczepienia jako sposób na odejście od nauczania zdalnego i hybrydowego, które nie są korzystne dla nikogo.

Tymczasem wiele osób wciąż ma negatywny stosunek do szczepionek. Nie bez wpływu pozostają szokujące artykuły w mediach, czy wątpliwości samych producentów. Trzeba przyznać, że wprowadzenie szczepionek do użytku było chaotyczne i mało profesjonalne. Nie zmienia to faktu, że obecnie mamy skuteczną ochronę przed wirusem, który zabija ludzi. Dodatkowo zyskujemy szansę na normalne funkcjonowanie, bez limitów i lockdownu. Stąd wiele znanych osób i firm stara się przekonać ludzi do szczepień.