Mieszkańcy Wągrowca, podobnie jak mieszkańcy dziesiątek innych miast w Polsce, burzą się na nierozsądną wycinkę drzew. Słynna betonoza w przestrzeni miejskiej drażni szczególnie latem, kiedy upały nie pozwalają normalnie funkcjonować. O walorach estetycznych kulturalnie tym razem nie wspomnimy. Chcemy natomiast poinformować mieszkańców Wągrowca o nowej Strefie Relaksu na placu wągrowieckiego Rynku. 6 sierpnia plac został charakterystycznie zaaranżowany.

Problem z betonozą? Rośliny w beczkach załatwią sprawę

Wyobraźmy sobie taki scenariusz, że w miejscu całkiem dużego parku pełnego drzew, wylano beton i postawiono kilkanaście doniczek z kwiatami. Jak łatwo się domyślić, efekt nie będzie powalający, a globalne ocieplenie na pewno się od tego nie cofnie.

I mimo że powyższy opis może się wydawać nieco przesadzony, to na placu rynkowym w Wągrowcu stało się coś podobnego. Aby zniwelować nieco skutki tak zwanej betonozy, na placu stanęło kilkanaście malowniczych beczek z kwiatami. Do tego dorzucono kilka leżaków, ławeczkę i zraszacz. Miejsce zyskało nazwę Strefy Relaksu.

Całość nie wygląda źle, ale dość skromnie i nieadekwatnie, a przynajmniej takie mamy wrażenie. A Wy co sądzicie o nowym miejscu na odpoczynek w przestrzeni miejskiej?

Czy Zielono-Niebieska Strefa w Wągrowcu zachęca do odpoczynku?

Zdecydowanym plusem zaaranżowanego placu jest zraszacz. To znakomite urządzenie do natychmiastowego obniżenia temperatury ciała podczas trudnych do zniesienia upałów. Zraszacze cieszą się ogromną popularnością i mieszkańcy Wągrowca z pewnością docenią ten, który stoi w centralnej części miasta. Szkoda jedynie, że został zamontowany dopiero w sierpniu, kiedy najgorsze upały są już prawdopodobnie za nami.

Nie chcemy wychodzić na czepialskich, ale jednak widać, że Zielono-Niebieska Strefa w Wągrowcu była organizowana „na szybko”. Dwa leżaki na krzyż plus ławeczka to jednak trochę za mało, jak na ilość mieszkańców miasta, a przynajmniej ilość spacerowiczów. Fajnie, że zarząd miasta słucha głosu mieszkańców, ale z pewnością dało się zrobić coś więcej. Liczymy, że inicjatywa zostanie w przyszłym roku nieco bardziej rozbudowana.