Od jakiegoś czasu mieszkańcy Wągrowca przygotowują się do remontu ulicy Grzybowej. Remont ma na celu poprawę komfortu mieszkańców i wymianę mocno zużytej nawierzchni ulicy. Ma być pięknie i funkcjonalnie. Początkowo kosztorys zakładał wydatek rzędu 2.163.290,59 zł. Jak się obecnie okazało, remont będzie tańszy. Co to oznacza dla budżetu miasta? Zapraszamy do czytania!

Tańszy remont ulicy Grzybowej, czy miasto zaoszczędzi?

Obecnie trwa przetarg, w którym udział wzięło 5 wykonawców. Chętne do remontu ulicy Grzybowej firmy podały swoje stawki. Najniższa z nich opiewa na niecałe 1,5 mln zł. Najdroższa nieco ponad 1,9 mln zł. To o kilkaset tys. zł mniej, niż zakładano, nawet jeśli miasto zdecyduje się wybrać najdroższą opcję.

Czy zaoszczędzone pieniądze zostaną w budżecie miasta? Niestety nie. Dzięki temu wydatek będzie mniejszy, co oczywiście odczuje miasto i powiat. Warto natomiast wspomnieć, że kwota dofinansowania także będzie mniejsza. W związku z tym nie ma mowy o oszczędnościach i dodatkowych pieniądzach na inne inwestycje.

Jak będzie wyglądał remont ulicy Grzybowej?

Renowacja ulicy Grzybowej w Wągrowcu składa się z kilkunastu punktów. Miasto planuje między innymi: wymianę nawierzchni jezdni, ujednolicenie szerokości jezdni do 5,5 m, budowę chodnika wzdłuż drogi, renowację okolicznych skrzyżowań, utwardzenie zjazdów do posesji, instalację oświetlenia ulicznego, oraz wprowadzenie oznakowania pionowego i poziomego.

Jak widać, punktów do zrealizowania jest dużo, a zaznaczamy, że wspomnieliśmy tylko o części z nich. W związku z tym mamy nadzieję, iż miasto nie zdecyduje się na wybór wykonawcy, który podał najniższą cenę. Takie wybory zazwyczaj nie kończą się najlepiej, gdyż firma stara się zaoszczędzić na różnych etapach prac, by zmieścić się w budżecie i dodatkowo przy tym zarobić.

Warto wspomnieć również o 72-miesięcznym okresie gwarancji wykonanej pracy. To naprawdę długi okres, ale lepiej uniknąć jakichkolwiek dodatkowych napraw. Lepiej zrobić coś raz, a porządnie. Po wyborze wykonawcy poznamy termin rozpoczęcia prac.