Veolia Energia Poznań S.A, czyli spółka posiadająca 50% udziałów w wągrowieckiej ciepłowni, zmieniła swoje plany na przyszłość. Wągrowiec, jako właściciel drugiej części udziałów, ma prawo do pierwokupu pozostałych 50%. Taką też propozycję złożono władzom miasta na początku czerwca. Obecnie trwa dokładna analiza stanu technicznego ciepłowni.

Czy Wągrowiec wykupi wszystkie udziały?

Spółka z Poznania — Veolia, w najbliższym czasie zamierza skupić się na rozwoju firmy właśnie w Poznaniu. W związku z tym zarząd spółki postanowił sprzedać swoje prawa do ciepłowni działającej w Wągrowcu. Miasto o tych planach dowiedziało się stosownie wcześniej, a obecnie trwają procedury związane z tą kwestią. Miasto chce się bowiem upewnić, że wykupienie udziałów, wartych na ten moment 5,7 mln zł, będzie rozsądnym posunięciem. Spółka zapewnia, że ciepłownia jest w dobrym stanie technicznym i majątkowym, stanowiąc świetną bazę do dalszego rozwoju i większych zysków. Oczywiście trzeba to sprawdzić, a następnie omówić kwestię ciepłowni z Radą Miasta. Oferta spółki będzie ważna do 15 września, zatem miasto ma jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji. Jeśli władze miasta zrezygnują z zakupu, spółka ogłosi przetarg.

Inwestycje, o których jest głośno

Ciepłownia w Wągrowcu jest obecnie głośnym tematem, ale nie jedynym. Dużo uwagi poświęca się także okolicy o wdzięcznej nazwie Księży Kacerek. Zielona oaza w centrum miasta od lat czeka na rewitalizację. Teren ma potencjał, jednak bez rewitalizacji trudno spodziewać się, że stanie się popularną atrakcją turystyczną. Inwestycję zaplanowano na 2021 rok, jednak wciąż nie jest ona zakończona. Ba! Ledwo się rozpoczęła. Prace idą powoli ze względu na to, iż jest to teren przyrodniczy, rządzący się własnymi prawami. Księży Kacerek jest domem dla wielu ptaków i płazów, a obecnie mamy przecież okres lęgowy. Co natomiast stało na przeszkodzie w zeszłym roku? Prawdopodobnie niekorzystna pogoda, a później roztopy. Szybkiego końca inwestycji nie można się spodziewać, ale efekt powinien wynagrodzić mieszkańcom czas oczekiwania.