Decyzją mieszkańców Wągrowca, którzy głosowali w ramach budżetu obywatelskiego, centralny plac miasta będzie poddany gruntownej zmianie. Po 14 latach od ostatniej, znaczącej przebudowy, Rynek w Wągrowcu ma nabrać nowego, zielonego charakteru. Przewiduje się, że na ten cel zostanie wydane 250 tysięcy złotych w bieżącym roku.

Brak zieleni na wągrowieckim rynku jest problemem dostrzeganym od dawna przez jego mieszkańców. „Rynek pełen zieleni” jest projektem, który ma na celu rozwiązanie tej kwestii. Zaproponowano kompleksową modernizację centralnego placu miasta, która symbolicznie może przypominać tolkienowski „powrót króla”, czyli ponowne przejęcie odpowiedzialności za rynek przez jego prawowitych właścicieli – mieszkańców. Plan przewiduje sadzenie dorodnych drzew i wieloletnich krzewów oraz bylin. Nasadzenia mają być zaplanowane w sposób harmonijny i przemyślany, tak aby rynek stał się miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, a nie betonowym parkingiem i placem. Projekt ten zdobył największe poparcie w głosowaniu.

Konsultacje ws. planowanej przebudowy miejskiego rynku są w toku

Urząd Miejski Wągrowca pracuje obecnie nad przygotowaniem inwestycji do realizacji. Proces konsultacyjny trwa do 12 lipca.

Przedstawiciele ratusza zachęcają zainteresowanych mieszkańców do wyrażania swojej opinii na temat proponowanego projektu zagospodarowania terenu. Dokumentacja została opracowana na podstawie wyników głosowania z ubiegłego roku, które odbyło się w ramach budżetu obywatelskiego.

Mieszkańcy miasta mogą wyrazić swoje opinie ws. planowanych nasadzeń na Rynku za pomocą specjalnego formularza. Wypełniony dokument można przesłać drogą elektroniczną na adres [email protected] lub dostarczyć osobiście do siedziby Urzędu Miejskiego przy ulicy Kościuszki 15a.