Środek wakacji to dla rolników najbardziej intensywny czas. Niestety, żniwa nie są tak prostą sprawą, jak można by przypuszczać. Praca na roli jest bowiem nieprzewidywalna, a okres żniw to jednocześnie okres pożarów. Strażacy z Wągrowca i okolic także odczuli już sezon zbiorów, ponieważ mają za sobą liczne interwencje związane z pożarami na polach.

Strażacy gotowi na sezon żniw

W ciągu ostatnich dni na terenie Wągrowca doszło do dwóch poważnych pożarów na polach. W obu przypadkach ogień pojawił się pod pojazdami. Jeden z samochodów doszczętnie spłonął. Na szczęście strażacy zdołali opanować ogień, zanim rozprzestrzenił się dalej. Ostrzegają jednak przed tego typu zdarzeniami, których w najbliższych tygodniach może być mnóstwo. Rozpoczął się gorący okres. Suche pola pełne stogów siana tworzą idealne warunki do powstawania i rozprzestrzeniania się ognia. Obecna fala upałów nie pomaga i sprawia, że ryzyko pożaru jest jeszcze większe. Do tego dochodzi pośpiech i brak ostrożności wśród rolników, chcących jak najszybciej wyrobić się z pracami.

Chroń swój dobytek

Nie wszystkich pożarów pól da się uniknąć, ale zdecydowanej większości można zapobiec. W tym celu stworzono całą listę przepisów i wytycznych, dzięki którym mamy szansę na ochronę własnego dobytku. Eksperci podkreślają, jak ważne jest dobre zorganizowanie pracy, porządek w gospodarstwie i unikanie chaosu, gdyż to sprzyja drobnym błędom, mogącym okazać się tragicznymi w skutkach. Przepisy regulują między innymi zasady pracy rolników, strój roboczy, bezpieczną obsługę maszyn rolniczych oraz odpowiednie metody rozmieszczania stogów siana. To wszystko ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Praca na roli jest wymagająca i niebezpieczna, zwłaszcza jeśli podchodzimy do niej rutynowo i nieodpowiedzialnie. BHP w gospodarstwie rolniczym jest tak samo istotne, jak BHP w fabryce czy innym zakładzie pracy.

Może Cię zainteresować: https://echelmno.pl/rolnicy-straca-na-handlu-oplaty-za-targowanie-wzrosna/.