Lato w rozkwicie to czas największej pracy w gospodarstwach rolnych. Tegoroczne lato obfituje w upał i ekstremalne zjawiska pogodowe. Tym samym żniwa dla wielu rolników wiązały się z niebezpieczeństwem. Dotychczas strażacy z Wągrowca interweniowali kilkukrotnie.

Przyczyna pożarów podczas żniw

W jednym dniu, 28 lipca doszło do poważnych pożarów w Mokronosach i Koninku. W pierwszej z miejscowości zapaliły się kombajny, w drugiej płonęło ściernisko. Straż pożarna w obu przypadkach przybyła na miejsce bardzo szybko, dzięki czemu udało się zapobiec poważniejszym skutkom ognia. Niestety, płonące kombajny nie będą nadawały się już do ponownego użycia.

Pożary w czasie zbiorów nie są niczym nowym, a winę za to zjawisko odpowiadają przede wszystkim upały. Ziemia jest sucha i bardzo podatna na ogień. Wystarczy iskra, by po chwili paliło się całe ściernisko.

Co ciekawe, istotną przyczyną pożarów przy żniwach są również same sprzęty rolne. Brak regularnych przeglądów, drobne usterki, czy nieprawidłowe działanie to częste przyczyny wybuchu pożaru. Czasami jednak nawet dobry sprzęt może doprowadzić do powstania iskry, która wywoła pożar. Z tego powodu warto mieć przy sobie gaśnicę, by szybko poradzić sobie z ogniem. Według strażaków rolnicy często bardzo późno orientują się, że na ich polu pojawił się ogień, dlatego zachęcamy do zachowywania podwójnej ostrożności.

Zorganizowana akcja strażaków i rolników

W przypadku większości pożarów na polach rolnych strażacy dzięki znakomitej organizacji są w stanie okiełznać ogień, zanim rozprzestrzeni się na dużym obszarze. Biorąc pod uwagę, jak szybko ogień zajmuje kolejne hektary, jest to prawdziwy wyścig z czasem. W gaszeniu pożarów na polach bardzo często pomagają sami rolnicy, dzięki czemu szanse na okiełznanie żywiołu są większe.

Niestety, nie zawsze udaje się uniknąć strat dla rolników. Zwłaszcza obecnie, gdy spowodowane intensywnymi upałami susze umożliwiają szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Strażacy mają pracowite wakacje, a my powinniśmy trzymać rękę na pulsie. Jeśli zauważysz dym lub ogień w lesie, lub na polu, natychmiast reaguj, wzywając straż pożarną.