Kobiety między 50 a 69 rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnego badania mammografem. 17 września w Wągrowcu ponownie pojawi się mammobus, który w godzinach 14-17 będzie stacjonował przed urzędem miejskim. To doskonała okazja, by wykonać badania profilaktyczne pod kątem nowotworu piersi.

Mammografia, w jakim wieku jest zalecana?

Polskie Towarzystwo Onkologiczne przygotowało szczegółową rozpiskę związaną z profilaktyką nowotworową. Według zaleceń PTO mammografię powinny wykonywać panie już od 40 roku życia, szczególnie jeśli są genetycznie obciążone ryzykiem nowotworowym. W wieku od 40 do 50 lat kobiety powinny wykonywać mammografię raz na dwa lata. Po 50 roku życia badanie należy wykonywać raz w roku.

Osoby z mutacją genową BRCA 1 lub BRCA 2, niezależnie od wieku, powinny wykonywać mammografię raz w roku ze względu na duże ryzyko zachorowania. W przypadku obciążenia genetycznego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, gdyż wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje większe możliwości leczenia.

W Polsce bezpłatną mammografię wykonuje się kobietom między 50 a 69 rokiem życia. Każda z pań spełniająca kryterium wiekowe może raz na dwa lata poddać się badaniu mammografem w ramach NFZ.

Dlaczego warto skorzystać z badania mammografem?

Zaletą mammografii jest możliwość wczesnego wykrycia najmniejszych zmian nowotworowych. Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, mammograf dostrzeże niepokojące zmiany. Mammografia, czyli MRTG to nic innego jak prześwietlenie rentgenowskie, ale z bardzo niską dawką promieniowania.

Ze względu na konieczność ucisku piersi przez urządzenie do mammografii, wykonanie badania należy zaplanować na któryś z 7 dni po rozpoczęciu miesiączkowania. W czasie przed miesiączką piersi są nabrzmiałe i tkliwe. Badanie może nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest bolesne. Tymczasem korzyści z regularnego wykonywania mammografii sięgają znacznie dalej. Wczesne wykrycie nowotworu bardzo dobrze rokuje. Zmianę łatwiej jest wyleczyć i można wykorzystać w tym celu mniej inwazyjne metody.

Promienie rentgenowskie po wykonaniu badania nie utrzymują się w ciele, a zachowanie wielomiesięcznego odstępu sprawia, że ta metoda diagnozy jest w pełni bezpieczna. Szczerze zachęcamy wszystkie mieszkanki Wągrowca między 50 a 69 rokiem życia do skorzystania z bezpłatnego badania!