W miejscowości Łekno od jakiegoś czasu trwają wykopaliska archeologiczne. Niedawno przyniosły one fantastyczny efekt: odnaleziono średniowieczne przedmioty, a dokładniej pozostałości po toporkach. Istnieją podejrzenia, że są to narzędzia pochodzące z samej Bitwy pod Grunwaldem!

Archeologiczna Polska: dzieje się!

Zanurzeni w codziennym życiu Polacy rzadko zastanawiają się nad przeszłością regionu, w którym mieszkają. Tymczasem Polska jest jednym wielkim polem do pracy dla archeologów, ponieważ nasze ziemie kryją w sobie wiele pamiątek z przeszłości. O zdecydowanej większości wciąż jeszcze nie wiemy.

Osoby bardziej zainteresowane newsami z kraju wiedzą na bieżąco o przypadkowych odkryciach podczas prac budowlanych i remontowych. W różnych regionach kraju istnieją również specjalne miejsca, w których stacjonują profesjonalni odkrywcy. Jednym z takich miejsc są tereny w miejscowości Łekno, oddalonej od Wągrowca zaledwie o kilka kilometrów. To tam dokonano fascynującego odkrycia przedmiotów pochodzących z samego średniowiecza!

Czy to pozostałości Bitwy pod Grunwaldem?

Jedna z najsłynniejszych polskich bitew z okresu średniowiecza miała miejsce w roku 1410. Sporo czasu temu, prawda? Wprawne oczy archeologów na ziemiach w Łeknie natrafiły na nadgryzione zębem czasu części toporków. Wiadomo już, że pochodzą one ze średniowiecza. Dalsze badania mają potwierdzić, czy są to toporki z samej Bitwy pod Grunwaldem. To dopiero byłoby odkrycie!

Okazuje się, że Łekno jest prawdziwą kopalnią historycznych pamiątek. Archeolodzy z wągrowieckiego Muzeum Regionalnego przeczesują wszystkie tereny w miejscowości. Cierpliwa praca ekspertów się opłaciła, ponieważ toporki nie są pierwszym odkryciem w Łeknie. Wcześniej znaleziono tu monety i stare okucia.

Przedmioty mające tak wiele lat są oczywiście mocno zniszczone. To jednak znakomite źródło wiedzy o dawnych wydarzeniach, które miały miejsce w tych rejonach. To naprawdę fascynujące!

Może Cię zainteresować: https://powstanie.pl/jak-wygladaly-miecze-podczas-bitwy-pod-grunwaldem-archeolodzy-wlasnie-odnalezli-cos-ciekawego/.