Pszczelarze z województwa wielkopolskiego mogą liczyć na kolejne wsparcie dla swoich pszczół. Wielkopolska od kilku lat aktywnie angażuje się w opiekę nad lokalnymi pszczołami. Projekt wsparcia zakłada zakup paszy wysokiej jakości, dzięki której pszczoły będą zdrowsze i odporniejsze. W tym roku na ten cel przeznaczono 2 miliony złotych.

Cztery lata dotacji na pszczoły

Dawniej pszczoły hodowano dla miodu, traktując pasiekę również jako hobby. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Pszczoły są w pewnym sensie naszym być albo nie być. Bo jeśli ich zabraknie, zaczną się poważne problemy ludzkości, na przykład brak możliwości uprawy roślin. Sprawa wygląda więc poważnie, a dobro pszczół jest w interesie nas wszystkich.

Z istotności pszczół zdają sobie sprawę również władze województwa wielkopolskiego. W tym celu stworzono program wsparcia, który trwa już od 2018 roku. W ramach projektu wielkopolscy pszczelarze mogą liczyć na wsparcie finansowe, a konkretniej, sfinansowanie zakupu wysokiej jakości pokarmu dla pszczół. Dzięki temu pszczoły są dokarmiane bogatymi mieszankami korzystnie wpływającymi na zdrowie oraz odporność uroczych zwierzątek, narażonych we współczesnym świecie na wiele zagrożeń.

Wsparcie dla blisko 5 tys. pszczelarzy

Warto wspomnieć, że województwo przeznaczyło dotychczas około 15 milionów zł na pielęgnowanie regionalnych pasiek. W tym roku z programu skorzystało w sumie 4667 pszczelarzy, co przy okazji pokazuje, że pszczelarzy jest w Wielkopolsce całkiem sporo. I bardzo dobrze! Pszczół nigdy za wiele. To stworzenia zupełnie nieszkodliwe, a wręcz przeciwnie. W dodatku skutkiem ubocznym ich pracy jest wspaniały miód.

Według obliczeń wysokiej jakości pokarm trafi w tym roku aż do 140 tys., rodzin pszczelich, które z pewnością z zadowoleniem przyjmą fakt dobrego, odżywczego jedzenia. Jednocześnie władze województwa dbają o sadzenie drzew i roślin miododajnych, co również jest niezwykle istotne. Jeśli macie okazję posadzić tego typu roślinę we własnym ogródku, zróbcie to bez wahania!