Ogromny procent starszych osób zmaga się z samotnością. To problem natury psychicznej i fizycznej, przede wszystkim w przypadku zagrożenia życia. Wągrowiec po raz kolejny postanowił zadbać o swoich seniorów. Kilkadziesiąt osób w podeszłym wieku otrzymało od gminy tak zwane Bransoletki Życia.

Wsparcie w codziennym funkcjonowaniu seniorów

Niepozorna bransoletka na rękę ma dwa przyciski. Jeden służy do wezwania natychmiastowej pomocy, a druga do prowadzenia rozmów z osobą, której numer zapisano w komunikatorze. Dzięki temu starsza osoba mieszkająca samotnie może w każdej chwili wezwać pomoc, naciskając jeden przycisk.

Co więcej, bliska osoba może monitorować stan zdrowia seniora za pośrednictwem darmowej aplikacji na telefon. Bransoletka Życia mierzy puls i ciśnienie, a także posiada czujnik upadku. Jak wiemy, to właśnie upadki są jednym z najgroźniejszych problemów dla samotnie mieszkających seniorów. Osoby w podeszłym wieku często nie mają sił się podnieść lub doznają dotkliwych i niebezpiecznych złamań. Dzięki Bransoletce Życia bliski będzie mógł od razu przyjechać z pomocą.

Bransoletki Życia sfinansowano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Samorząd gminy Wągrowiec pozyskał środki na zakup bransoletek życia dla kilkudziesięciu wągrowieckich seniorów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi.

Jak podaje samorząd gminy, to nie pierwsza inwestycja wspierająca osoby starsze. Dotychczas seniorzy otrzymali również Koperty Życia. Taka koperta ze specjalnym oznaczeniem jest skierowana do seniorów chorych przewlekle. Ma w środku ankietę, którą senior szczegółowo wypełnia. Według zaleceń koperta powinna być trzymana w lodówce, gdzie każdy ratownik medyczny z łatwością ją znajdzie. Celem Koperty Życia jest zebranie informacji o bliskich i stanie zdrowia przewlekle chorej osoby starszej, by ratownicy mogli szybko i skutecznie udzielić pomocy.

Warto również wspomnieć o Karcie Seniora Gminy Wągrowiec. Tym razem mowa o specjalnym dokumencie uprawniającym osoby po 60 roku życia do dużych zniżek na określone usługi. Na liście partnerów znajdują się między innymi stomatolodzy, sklepy, czy miejsca rozrywki. Tym samym miasto zachęca lokalnych seniorów do spędzania czasu poza domem i korzystania z usług, na które wcześniej nie mieli pieniędzy.