Za dwa dni, 10 października, w Wągrowcu odbędzie się spotkanie edukacyjne dla osób w wieku od 50 do 74 lat. Spotkanie będzie dotyczyło profilaktyki nowotworu jelita grubego. Osoby uczestniczące w spotkaniu będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań właśnie pod kątem nowotworu.
Bezpłatne badania na wykrycie zmian nowotworowych w jelicie grubym
Chętni na wzbogacenie swojej wiedzy na temat raka jelita grubego oraz na skorzystanie z bezpłatnego badania, mogą pojawić się na specjalnym spotkaniu. Spotkanie odbędzie się 10 września o 14:30 w sali widowiskowej w miejscowości Łekno (około 15 minut jazdy samochodem z Wągrowca).
Osoby, które pojawią się na spotkaniu, będą mogły oddać próbki do badań. Odbiór próbek odbędzie się 19 października między 12 a 16. Wystarczy przyjechać w to samo miejsce, w którym dziewięć dni wcześniej odbyło się spotkanie. O wynikach badań wszyscy chętni będą informowani indywidualnie.
Zarówno spotkanie edukacyjne, jak i badania są zarezerwowane dla mieszkańców gminy Wągrowiec w wieku od 50 do 74 lat.
Nowotwór jelita grubego
Rak jelita grubego jest trzecim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn. U kobiet rak jelita grubego plasuje się na drugim miejscu. Zachorowalność na ten nowotwór stale wzrasta, co doskonale widać na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jak w przypadku wszystkich nowotworów, wczesne wykrycie zmian daje lepsze rokowania. Z tego powodu warto się regularnie badać, by nie dopuścić do wzrostu do nowotworu do nieuleczalnego stadium.
Na nowotwór jelita grubego najczęściej chorują osoby po 50 roku życia, stąd bezpłatne badania kieruje się dla osób w określonym przedziale wiekowym. Jako że nowotwór jelita grubego jest nowotworem złośliwym, stosunkowo szybko daje przerzuty. Niestety, rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowany właśnie w momencie przerzutów.
Szanse na wyzdrowienie pacjenta są największe w momencie, gdy nowotwór nie przeniósł się na inne organy. A jeśli zdążył się przenieść, nasze szanse zależą od tego, gdzie. Nowotwór jelita grubego przenosi się najczęściej na wątrobę, płuca, kości i mózg.