Różnego rodzaju nowotwory złośliwe atakują coraz więcej osób. Na popularne odmiany raka, które dawniej kojarzono wyłącznie z osobami starszymi, powszechnie chorują osoby młode, często jeszcze przed trzydziestką. To dobitnie pokazuje, że regularne badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy. Mamy przecież wiele do stracenia. W profilaktyce leczenia raka najwięcej pytań i lęków wzbudza chemioterapia.

Co robić, by uchronić włosy podczas chemioterapii?

Może się wydawać, że przecież życie jest ważniejsze od włosów. Ale dla osoby, którą czekają miesiące walki o zdrowie, takie szczegóły, jak wygląd, także mają znaczenie. Włosy są często prawdziwą dumą kobiet, podobnie biust. A tymczasem nowotwór w jednej chwili zmusza do ogromnych strat. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ utrata włosów może być tak samo bolesna, jak konieczność przejścia operacji. Warto wiedzieć, że istnieje szansa na ocalenie włosów przed wypadaniem z powodu chemioterapii. To oczywiście pewien procent, ale zawsze coś. Przede wszystkim warto ubiegać się w szpitalu o specjalny czepek chłodzący, który zakłada się na czas kroplówki z chemią. Warto również zadbać o uzupełnianie witamin poprzez picie określonych ziół, między innymi skrzypu polnego.

Choroby onkologiczne, jak pomóc psychice?

Nowotwór nie jest chorobą, którą można przejść i od razu o niej zapomnieć. To często konieczność zmagania się z trudami chemioterapii, a także dochodzenie do siebie po operacji. Wiele kobiet po operacji usunięcia piersi lub macicy zmaga się z depresją i trwałymi, negatywnymi przekonaniami na swój temat. Takie kobiety mogą czuć się nieatrakcyjne. Tutaj istotna jest rola wspierających bliskich. Choroby onkologiczne wiążą się często z koniecznością terapii. Musicie wiedzieć, że z powodu choroby nowotworowej przysługują bezpłatne spotkania i terapie. Polecamy z nich skorzystać, ponieważ psychika jest równie ważna, jak ciało. Dbajcie o ducha, a powrót do zdrowia z pewnością będzie łatwiejszy. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że wczesne wykrycie nowotworu oznacza łagodniejsze i mniej inwazyjne leczenie.