Lato ma się ku końcowi, ale mieszkańcy Wągrowca nie mają zamiaru zapomnieć o planowanej już w 2019 roku rewitalizacji miejskiej plaży. Inwestycja wiąże się jednak z bardzo dużymi kosztami. Optymistyczny scenariusz zakładał, że do 2021 roku uda się zrealizować etap projektowy inwestycji, a w tym roku ruszą pierwsze prace modernizacyjne. W międzyczasie jednak pojawił się koronawirus i inwestycji nie poświęcono wystarczającego zainteresowania.

Czy Wągrowiec doczeka się nowej plaży miejskiej?

Scenariusz rewitalizacji plaży miejskiej w Wągrowcu z pewnością był zbyt optymistyczny. Nie oznacza to jednak, że modernizacja się nie odbędzie. Miasto stara się o pozyskanie środków na ten cel i obecnie jest to największa przeszkoda w realizacji projektu. Pieniędzy po prostu nie ma. Wyliczenia z 2020 roku wykazały zapotrzebowanie w wysokości 20 milionów złotych. W kolejnych latach ten koszt będzie coraz większy i miasto prawdopodobnie będzie potrzebowało kilkanaście milionów więcej.

Według mniej optymistycznych ustaleń prace realizacyjne mają rozpocząć się w 2023 roku, ale przyszłość inwestycji jest na tyle niejasna, że nie da się tego terminu potwierdzić.

Polski Ład nadzieją na uzyskanie dofinansowania

Coraz więcej polskich gmin kieruje swoją uwagę na Nowy Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych jest nadzieją na uzyskanie niezbędnych środków finansowych. Jak się okazało, wniosek w tej sprawie został już złożony. Jak podają urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Wągrowcu, inwestycję wyceniono na blisko 35 mln zł. Kwota dofinansowania miałaby sięgać nieco ponad 31 mln zł.

Oficjalnie zakończono już proces projektowania nowego wyglądu plaży miejskiej i amfiteatru. Z kolei projekt miejscowego zagospodarowania przestrzennego jest już w końcowej fazie. Wygląda więc na to, że kwestia rewitalizacji wągrowieckiej plaży nie została zignorowana. Obecnie pozostaje nam czekać na odpowiedź w sprawie dofinansowania. Kiedy pojawią się pieniądze, dowiemy się również o terminach realizacji przedsięwzięcia.