Obecności smogu w powietrzu w Polsce poświęca się dużo uwagi. Nic w tym dziwnego, ponieważ smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To ważne, by dbać o jakość powietrza, która niestety w wielu miastach w Polsce pozostawia wiele do życzenia. A jak jest z powietrzem w Wągrowcu?

Stan powietrza w Wągrowcu: dobry

Na podstawie aktualnych pomiarów można stwierdzić, że stan powietrza w Wągrowcu i okolicach jest dobry Norma zanieczyszczeń PM10 oraz PM2.5 nie została przekroczona. W związku z tym możemy bez obaw przebywać na świeżym powietrzu i korzystać z dobrodziejstw lata.

Pora roku pozostaje nie bez przyczyny, jeśli chodzi o jakość powietrza. Smog w Polsce pojawia się przede wszystkim w sezonie grzewczy i jest wynikiem pracy instalacji grzewczych. To właśnie z tego powodu mieszkańcy kraju są zachęcani do wymiany starych kotłów grzewczych na nowe, znacznie bardziej ekologiczne. Smog powoduje także spalanie śmieci, co nadal jest praktykowane w niektórych domach jednorodzinnych.

Na czele najbardziej zanieczyszczonym smogiem miast utrzymuje się Warszawa i miasta województwa śląskiego.

Negatywne konsekwencje smogu

Zwykło się mówić, że smog skraca życie ludzi. To prawda, ale jego negatywne skutki odczuwamy na co dzień. Smog utrudnia oddychanie, sprzyja powstawaniu alergii i powstawaniu chorób takich jak astma, zapalenie oskrzeli czy niewydolność układu oddechowego. Ponadto smog sprzyja nowotworom i przyczynia się do częstszej hospitalizacji osób z chorobami układu krążenia. Zanim więc smog skróci nasze życie, bardzo je utrudni.

To jeszcze nie wszystko. Smog przyczynia się także do zanieczyszczenia gleby. Roślinne produkty spożywcze wyhodowane na zanieczyszczonej smogiem ziemi są następnie spożywane przez ludzi. Skażeniu ulegają także jajka i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób koło się zamyka i zanieczyszczenia atakują ludzi z każdej strony.

Obniżenie emisji zanieczyszczeń w Polsce leży w interesie nas wszystkich. Przy okazji mamy nadzieję, że zalecenia o ochronie środowiska wezmą sobie do serca także właściciele fabryk i przedsiębiorstw, które generują najwięcej szkód w środowisku.