Do niedawna przeglądy instalacji elektrycznych były obowiązkowe jedynie w budynkach wielorodzinnych, jednak obecnie obejmuje on również domy jednorodzinne. I całe szczęście, ponieważ to właśnie wadliwa instalacja elektryczna jest główną przyczyną pożarów. Jeśli nie uśmiecha Wam się utrata zdrowia, życia, bliskich lub majątku, dbajcie o domową instalację!

Obowiązek przeglądów instalacji spowodowany fotowoltaiką?

Fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością od lat, ale znana jest także jej ciemna strona, związana z pożarami. Ludzie niesłusznie obwiniają panele fotowoltaiczne o pożary, gdy w rzeczywistości odpowiada za nie wadliwa instalacja elektryczna. To ważne, by panelom fotowoltaicznym towarzyszyła równie dobre i wydajne okablowanie. Być może to właśnie fotowoltaika przyczyniła się do tego, że obecnie kładzie się większy nacisk na regularne przeglądy instalacji elektrycznych. Warto również zwrócić uwagę na to, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa o wiele więcej prądu niż kilkanaście lat temu. W związku z tym wiele instalacji elektrycznych wymaga wymiany na nowe, wydajniejsze. I nie chodzi tu o komfort, a o bezpieczeństwo. Każda usterka w instalacji może zakończyć się pożarem.

Przegląd instalacji elektrycznej — obowiązkowo co 5 lat

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przegląd instalacji elektrycznej należy wykonywać co najmniej raz na 5 lat. Tak samo w domach wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych. A jeśli instalacja jest stara, jednak brakuje pieniędzy na jej wymianę, warto częściej wykonywać przeglądy, by ewentualne usterki natychmiast likwidować. Dobra, profesjonalnie wykonana instalacja elektryczna jest warta inwestycji. Bezpieczeństwo jest bezcenne, a komfort energetyczny to prawdziwa wygoda. Na elektrykach nie warto oszczędzać i podobnie jest z instalacjami gazowymi — one również wymagają regularnych przeglądów.