Strony biznesowe w Polsce postanowiły wyjaśnić kwestię wysokich cen ziemi rolnej w Polsce. Okazuje się, że średnia cena działki rolnej w naszym kraju jest aż o 76% wyższa niż we Francji. Wyprzedzamy również Szwecję, Czechy i Węgry. Powód, dla którego ziemia rolna w Polsce jest tak droga, może Was zaskoczyć.

Polska na 11 miejscu pod względem cen ziemi rolnej

Na 22 krajów w Europie nasz kraj plasuje się na 11 miejscu. Znajdujemy się więc w samym środku rankingu. I jeśli weźmiemy pod uwagę polskie realia, czyli wysokie ceny i niskie zarobki, fakt ten wydaje się szokujący.

To fascynujące, że ziemie rolne w Polsce są dużo droższe niż często lepsze ziemie w innych krajach. Bynajmniej nie mamy nic do polskich ziem, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Francuzi mogą kupić fantastyczną działkę rolną taniej niż Polacy byle jaką działkę. Czyli wysokie ceny ziem rolnych w kraju nie są wynikiem ich wspaniałości. O co więc chodzi?

Większość rolników w Polsce trzyma ziemie na renty

Polscy rolnicy otrzymują od rządu dotacje. Wystarczy mieć ziemię rolną, by pobierać comiesięczne wsparcie finansowe. Dla wielu osób jest ono zupełnie wystarczające, a ciężka praca na roli staje się nieopłacalna. Wyobraźcie sobie, że na 1,3 miliona gospodarstw rolnych w kraju tylko 400 tysięcy z nich to ziemie należące do ludzi faktycznie prowadzących gospodarstwa…

No dobrze, ale jak się ma lenistwo niektórych do cen? A tak, że ta zdecydowana większość rolników trzyma nieużywane ziemie dla renty i nie chce ich sprzedawać. A o nowe tereny rolnicze bardzo trudno, stąd każda działka jest na wagę złota. Dosłownie. Najdroższe ziemie rolne są na terenie Wielkopolski i Podlasia.

Wniosek jest dość smutny, ponieważ bycie „prawdziwym rolnikiem” w Polsce jest kosztowne i trzeba się bardzo napracować, by mieć zysk. Te mogą być duże, ale przeszkody skutecznie zniechęcają do podejmowania wysiłku.