Mieszkańcy Wągrowca bardzo lubią przyjemną dla oka okolicę rzek Wełny i Nielby. Nie sam widok rzek jest tu jednak najważniejszy, a ich skrzyżowanie. To zjawisko bardzo rzadkie i Wągrowiec jako jedyne miasto w Polsce może się nim pochwalić. Tymczasowo jednak ani mieszkańcy miasta, ani turyści nie za bardzo mogą podziwiać charakterystyczne zjwisko, ponieważ rzeki całkowicie pokrywa roślinność.

Pamiętajmy o zwierzętach

Skrzyżowanie rzeki Nielby i Wełny jest prawdziwą atrakcją i nic dziwnego w tym, że niektórzy dopytują, kiedy miejsce wspólne dla obu rzek znowu będzie widoczne. W tej sprawie zgłoszono się nawet do samego wiceburmistrza miasta – Remigiusza Priebe, który oznajmił, że za wykaszanie rzek w tym rejonie odpowiedzialne jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Nie było to jednak typowe przerzucanie odpowiedzialności, ponieważ burmistrz zwrócił uwagę na pewną ważną kwestię.

Do 15 sierpnia rzeki należy zostawić w spokoju, ponieważ do tego czasu trwa okres lęgowy ptaków. Zwierzęta w bujnej roślinności znajdują schronienie, którego nie powinniśmy ich pozbawiać. Burmistrz obiecał, że Urząd Miasta zgłosi konieczność oporządzenia rzeki po 15 sierpnia.

Sekret popularności skrzyżowanych rzek w Wągrowcu

Charakterystyczne skrzyżowanie rzek w Wągrowcu powstało w wyniku prac melioracyjnych w okolicy. Z tego powodu uważa się, że zjawisko, które możemy dzisiaj oglądać, nie jest dziełem natury. Rzeki krzyżują się praktycznie pod kątem prostym i jest to interesujący widok przez który ta okolica w Wągrowcu jest prawdziwą atrakcją i ciekawostką.

W mieście pojawiają się także głosy, że słynna atrakcja miejska jest trochę zaniedbana. Ludzie narzekają na bujną roślinność, a jako że rzeki nie należą do największych, efekt skrzyżowania nie zawsze da się zobaczyć. W tym wypadku jednak musimy iść na kompromis. Roślinności nie powinno się wycinać ze względu na mieszkające tam zwierzęta. Zamiast tego warto pomyśleć, co możemy zrobić, by wody z rzek nie ubywało. To nie bujna roślinność jest prawdziwym problemem, a postępujące ocieplenie klimatu.