Dużo słyszy się o konieczności regularnego picia wody. Niestety, woda nie ma smaku i ludziom zazwyczaj trudno jest się przekonać do systematycznego picia małych ilości wody w ciągu dnia. To bardzo często prowadzi do odwodnienia, z którego możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Odwodnienie może być przyczyną złego samopoczucia

Częste bóle głowy, problematyczna cera i nieprzyjemnie sucha skóra — to tylko niektóre z wielu objawów odwodnienia. Organizm z braku wody staje się zmęczony i osłabiony. Możemy wtedy zwyczajnie źle się czuć, nie mieć ochoty na jedzenie i rzadko korzystać z toalety. Niestety, cola i inne słodkie napoje, a także kawa i herbata, nie są napojami skutecznie nawadniającymi organizm. Potrzebna jest woda w czystej postaci, ewentualnie z dodatkiem cytryny lub soku.

Na temat odwodnienia organizmu dużo mówi również jakość moczu. Specyficzny zapach i ciemnożółta barwa moczu świadczą o odwodnieniu organizmu. Do takich sytuacji w ciele nie warto doprowadzać, ponieważ z czasem możemy nabawić się problemów z nerkami.

Jak pić wodę?

Picie wody nie jest taką oczywistą kwestią. Bo nie wystarczy napić się litra czy dwóch wody naraz. Kluczowe jest, by płyny uzupełniać regularnie w ciągu dnia. Powinno nam wejść w nawyk stawianie filiżanki z wodą obok filiżanki z kawą, czy herbatą.

Wodę powinno się pić często w małych ilościach. Kluczowe jest, by wyrobić sobie taki nawyk, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Minusem częstego picia jest również częstsze chodzenie do toalety, ale to zdecydowanie lepsze niż choroby nerek, ból głowy, zmęczenie i osłabienie.

Smak wody poprawi cytryna, mięta, czy odrobina naturalnego soku. Poleca się również poranne picie wody ze szczyptą soli. Sól zatrzyma wodę w organizmie, a dodatkowo dostarczy nam niezbędnych elektrolitów. Z czasem regularne picie wody wchodzi w nawyk, a wraz z nim przyjdą także korzyści.