W Polsce nieudzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej jest karane więzieniem. Najbardziej przerażający jest natomiast sam fakt, że mogło się komuś uratować życie, ale się tego nie zrobiło. Nie wszyscy jednak czują się pewnie, jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy. Warto to zmienić, o czym najwyraźniej pomyślał również burmistrz Wągrowca.

Wykład zainicjowany przez burmistrza

Burmistrz Wągrowca uznał, że wiedza i umiejętności związane z pierwszą pomocą są niezwykle ważne, zwłaszcza wśród pracowników społecznych. W związku z tym zaprosił na wykład osobę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem — prezesa PCK. Wyczerpujący i ciekawy wykład zrealizowano 6 czerwca. Odbiorcami byli pracownicy różnych ośrodków, między innymi Urzędu Miasta, MOPS i Domu Seniora. Znalazło się również miejsce dla pracowników lokalnego muzeum. Teraz osoby uczestniczące w spotkaniu mogą podzielić się wiedzą z kolegami i koleżankami z pracy. Nie zaszkodzi również, kiedy przekażą cenne informacje domownikom. Nigdy nie wiadomo bowiem, kto będzie w życiu świadkiem sytuacji zagrażających życiu innych ludzi. W większości przypadków takimi osobami będą nasi bliscy.

Pierwsza pomoc, co warto wiedzieć?

Nigdy nie jest za wcześnie i za późno, by dowiedzieć się przynajmniej o podstawach pierwszej pomocy. Jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej? Na jakie numery alarmowe należy dzwonić? Co robić w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa u osoby poszkodowanej? Jak pomóc komuś, kto nie oddycha? To tylko przykłady pytań, jakie nasuwają się w momencie najczęstszych wypadków. Wezwanie pogotowia ratunkowego to jedno, ale przez te kilka minut do przyjazdu karetki to od nas zależy, jak duże szanse na przeżycie będzie miała osoba, która straciła funkcje życiowe lub właśnie się wykrwawia.

Warto wiedzieć, że w przypadku osoby, której życie jest zagrożone, najpierw należy podjąć się czynności ratujących życie, a dopiero później dzwonić po pogotowie. Dlatego tak ważne jest, by w momencie wypadku wołać o pomoc. Większa grupa osób może sprawniej działać i skuteczniej pomóc osobie lub osobom poszkodowanym. Poradniki pierwszej pomocy są dostępne za darmo w sieci — warto je przestudiować!