Niezwykłe odkrycie poczynili naukowcy prowadzący badania archeologiczne w miejscowości Łekno, w gminie Wągrowiec, które zdaniem niektórych ekspertów jest wręcz sensacyjne. Podczas prac ujawniono 25-metrowy fragment starożytnej ulicy wyłożonej drewnem. Badania zabytków znalezionych w pobliżu tej konstrukcji sugerują, że droga pochodzi z późnego średniowiecza, prawdopodobnie z XV wieku. Ta ulica była główną arterią komunikacyjną średniowiecznego miasta, prowadzącą od mostu na rzece Nielba, przez rynek, aż do kościoła parafialnego.

Jakiś czas temu media obiegła informacja o tym niezwykłym odkryciu – średniowiecznej drewnianej drodze w Łeknie. Regionalne Muzeum w Wągrowcu udostępniło na swojej stronie internetowej kilka interesujących faktów na temat tego unikalnego znaleziska:

Badania archeologiczne w Łeknie są prowadzone od wiosny 2022 roku przez Regionalne Muzeum w Wągrowcu pod kierunkiem Marcina Krzepkowskiego. Związane są one z rewitalizacją historycznej struktury średniowiecznego miasta. Dzięki dotychczasowym pracom udało się zarejestrować wiele cennych obiektów, które znacznie rozszerzyły naszą wiedzę o historii tego miejsca.

W poniedziałek 31 lipca, podczas prac ziemnych przeprowadzanych w północnej części rynku łekneńskiego, pracownicy firmy budowlanej odkryli resztki tajemniczej drewnianej konstrukcji.

Znalezisko jest aktualnie zabezpieczane przed wpływem czynników atmosferycznych. Decyzję co do dalszego losu tego niezwykle ważnego dla historii Łekna odkrycia podejmie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu we współpracy z Gminą Wągrowiec oraz firmą odpowiedzialną za budowę.