Żagań stał się miejscem rozpoczęcia uroczystości związanych z obchodami 70-lecia działalności lubuskich służb konserwatorskich. Dnia 28 września 2023 roku, w czwartek, miasto gościło uczestników dwudniowej konferencji poświęconej tej rocznicy. Inauguracją wydarzenia była msza święta odprawiona w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy placu Klasztornym. Czołową rolę podczas ceremonii odegrał ksiądz Tadeusz Lityński, biskup diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jest to miejsce, które skorzystało na wielkim remoncie przeprowadzonym w żagańskim opactwie.

Na liście honorowych gości znalazła się jedna wyjątkowa postać – emerytowany konserwator zabytków z Lubuskiego, Stanisław Kowalski. Ten 92-letni pasjonat dziedzictwa kulturowego jest bogaty w doświadczenie, które przyczyniło się do uratowania wielu bezcennych zabytków regionu. Jak sam wspominał, z Żaganiem wiąże wiele pozytywnych wspomnień zawodowych. – To tutaj powstała niezwykła grupa opiekunów dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim udało się ocalić wiele cennych obiektów z okresu powojennego, jak chociażby żagański pałac – mówił.

W jednym z ogólnopolskich czasopism ukazał się artykuł, w którym opisano piękno Żagania, aczkolwiek jego piękno psuło rujnujące się miejsce, znane jako pałac Talleyrandów. Z tego powodu podjęto nawet działania zmierzające do wyburzenia tego obiektu. Na szczęście decyzja ta nigdy nie została wykonana i pałac przetrwał do dnia dzisiejszego.