Wągrowiec to stosunkowo nieduże miasto, ale na brak kontenerów na odzież używaną nie można narzekać. Niestety, wokół wielu z nich panuje nieopisany bałagan — rzeczy wysypane na zewnątrz straszą przechodniów i niszczeją na deszczu. Dlaczego nikt tego nie posprząta? Dlaczego oddawanie ubrań do kontenerów wcale nie jest tak szlachetne, jak mogłoby się wydawać?

Kontenery na odzież używaną pozostają bez właściciela

Problem ze straszącymi kontenerami na terenie Wągrowca polega nie na samym bałaganie, ale na fakcie, że nie ma go kto uprzątnąć. Kiedy mieszkańcy zgłosili konieczność uporządkowania kontenerów, okazało się, że nie mają one właściciela. Z reguły na pojemnikach możemy znaleźć charakterystyczne naklejki z informacją, komu przekazujemy nasze ubrania. Zwykle jest to Polski Czerwony Krzyż lub niezależne fundacje.

W przypadku zniszczonych kontenerów z Wągrowca właściciela nie da się określić z braku informacji. Kontenery nie stoją też na terenie miasta, więc teoretycznie nikt, do kogo mamy dostęp, nie jest zobowiązany do ich uprzątnięcia.

Nikt nie potrzebuje naszych ubrań

Poza zaniedbanymi kontenerami bez właściciela jest jeszcze jeden problem z odzieżą używaną. Nikt jej już nie potrzebuje. Przemysł odzieżowy zalewa rynek tak potężnie, że każdego dnia na wysypiska podjeżdża kilka ciężarówek wypełnionych ubraniami. Ubrania są tanie, łatwodostępne i słabej jakości, przez co są często wymieniane. Używanej odzieży nie potrzebują ani Domy Dziecka, ani Domy Opieki, ponieważ mają pełne magazyny. Warto również zaznaczyć, że odzież używana wymaga posortowania, zanim trafi do potrzebujących lub do second-handów. To wszystko wymaga pracy ludzi, którym trzeba zapłacić. Nic więc dziwnego, że ktoś zrezygnował z dbania o wystawione anonimowo kontenery w Wągrowcu. Zapewne były one ustawione na potrzeby handlu odzieżą używaną.

Biorąc pod uwagę, jak wyniszczający dla zasobów ziemskich jest przemysł odzieżowy, zachęcamy do rozsądnych zakupów. Warto kupować po prostu mniej, by nie napędzać produkcji kiepskich, szkodliwych dla ludzi i dla środowiska ubrań, które po 3 praniach nadają się tylko do wyrzucenia. Zdecydowanie lepiej jest inwestować w ubrania dobrej jakości, które będzie można sprzedać, kiedy się znudzą.