Chociaż samochody elektryczne nadal wzbudzają pewną sensację, powoli stają się częścią życia codziennego Polaków. Oczywiście tych, którzy mogą sobie na nie pozwolić. Jakie są zalety i wady samochodów elektrycznych? Czy pojazdy napędzane energią elektryczną można spotkać także w Wągrowcu? Zapraszamy do czytania!
Samochody elektryczne — ekologia i rzeczywistość
Napęd elektryczny jest coraz częściej wykorzystywany w komunikacji miejskiej w dużych miastach w Polsce. Również auta elektryczne stają się coraz popularniejsze, mimo swojej wysokiej ceny. Ludzie przekonują się do tej nowoczesnej technologii z powodu licznych zalet.
- Samochody elektryczne są stosunkowo tanie w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli pozyskiwanie energii elektrycznej połączymy z energią odnawialną, co także staje się coraz powszechniejsze.
- Eleganckie, ciche, komfortowe i luksusowe — auta z napędem elektrycznym kuszą swoją estetyką i perspektywą naprawdę wygodnej jazdy.
- Silniki elektryczne są o wiele bardziej wytrzymałe od silników spalinowych. Dzięki temu nasz elektryczny pojazd będzie zdatny do bezawaryjnej jazdy znacznie dłużej.
- Auta elektryczne są bardzo proste w obsłudze i z reguły bezawaryjne.
Ważną kwestią jest również kwestia ekologii. Samochody elektryczne są dobre dla środowiska. Nie emitują spalin, które są istotną przyczyną zanieczyszczenia środowiska. Czy piękne auta elektryczne mają wobec tego jakieś wady? Zdecydowanie tak, chociaż w przyszłości prawdopodobnie uda się je zlikwidować. Jedną z wad jest problem z naprawą takiego auta ze względu na brak wystarczającej ilości autoryzowanych serwisów. Pozostaje również kwestia ładowania — wciąż trzeba to robić dość często, co wymusza częstsze postoje podczas podróży. Warto również mieć na uwadze, że stacji ładujących wciąż jest w Polsce mało. Ostatnią wadą jest oczywiście cena samochodów elektrycznych. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co nas bardziej przekonuje: zalety, czy wady, a następnie podjąć decyzję co do zakupu.
Ile kosztuje samochód elektryczny i jak dużo jeździ ich po Polsce?
W powiecie Wągrowieckim jest obecnie 7 zarejestrowanych samochodów elektrycznych. Właściciele nie muszą martwić się ich ładowaniem, ponieważ stacje do ładowania znajdują się w Wągrowcu. Miasto jest doskonałym punktem postojowym dla samochodów elektrycznych osób podróżujących po całej Polsce.
Samochód elektryczny to kusząca inwestycja, niestety stosunkowo droga. Za takie auto zapłacimy przeciętnie około 160 000 zł. To zdecydowanie za dużo dla przeciętnego Kowalskiego. Większość ludzi nadal będzie wolała kupić tradycyjne auta spalinowe, ponieważ są równie estetyczne, a jednocześnie znacznie prostsze w utrzymaniu.
Technologia aut elektrycznych stale się jednak rozwija. Warto również wziąć pod uwagę zmiany klimatyczne i planowane w związku z tym zmiany w przemyśle. Ekologia jest nie tylko modą, ale także koniecznością. Prawdopodobnie więc w przyszłości pojawi się więcej samochodów elektrycznych, a w związku z tym ceny takich aut spadną.