Soja to roślina o korzystnych właściwościach zdrowotnych i odżywczych. To także jeden z najważniejszych substytutów białka zwierzęcego w diecie wegańskiej. W tym roku w Wielkopolsce świętowano III Święto Soi. To wydarzenie upamiętniające początki uprawy tej wymagającej rośliny południowej w Polsce.

Pierwszą polską odmianę soi wyhodowano w Wielkopolsce

Na terenie województwa wielkopolskiego 30 lat temu rozpoczęto pierwsze próby dostosowania uprawy soi do polskich warunków. Na wielkopolskich ziemiach powstała pierwsza polska odmiana soi — Nawiko. Od tamtej pory wiele się zmieniło i w polskim klimacie wyrasta kilkanaście odmian tej popularnej rośliny.

Według wielu ekspertów soja jest przyszłością dla rozwoju polskiego rolnictwa. Biorąc pod uwagę wzrastającą popularność diet roślinnych, ma to sens. Co ciekawe, mimo trudnych warunków tegorocznej wiosny, uprawy soi w Wielkopolsce mają się bardzo dobrze. III Wielkopolskie Święto Soi można więc zaliczyć do udanych.

Czy soja jest zdrowa? Właściwości nasion soi

Najistotniejszą cechą soi jest duża zawartość białka. Oprócz tego nasiona soi zawierają również witaminy: A, B6, E i K. Do tego  dochodzi kwas foliowy, tiamina, niacyna i ryboflawina. Wszystkie te składniki mają istotne wartości odżywcze i zdrowotne, dlatego soja jest chętnie wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale również w lecznictwie. Nie możemy również zapomnieć o wysokiej zawartości wapnia, magnezu i żelaza. Soja jest ponadto bardzo sycąca.

Spożywanie soi poleca się w walce z osteoporozą, czy ciężkimi objawami menopauzy. Korzystne właściwości zauważą również osoby dotknięte ryzykiem chorób układu krwionośnego. Soja zapobiega zmianom wieńcowym i miażdżycowym. Wiele badań potwierdza również wpływ soi na zmniejszenie zachorowalności na nowotwory.

Nie wszyscy jednak powinni spożywać nasiona soi w dużych ilościach. Ze względu na wysoką zawartość fitoestrogenów, które działają jak żeńskie hormony płciowe, soja może negatywnie wpływać na działanie tarczycy. Ma również szkodliwy wpływ na ilość i jakość męskiego nasienia. Nadmierne spożywanie produktów sojowych prowadzi również do słabszego wchłaniania niektórych witamin i minerałów. Jaki stąd wniosek? Soję warto spożywać, ale z umiarem.