Wskaźnik urodzeń w Wielkopolsce stopniowo spada już od wielu lat. Sumując dane z pozostałych województw w kraju, również zyskujemy wynik mniejszy niż w latach poprzednich. Co wpływa na stale spadający wskaźnik urodzeń ? W jakich szpitalach w Wielkopolsce rodzi się najwięcej dzieci? Zapraszamy do czytania!

Przyczyny nieustannego spadku urodzeń

Niski wskaźnik urodzeń jest problemem całej Europy. Jedną grupę przyczyn można zmieścić w zmianie podejścia do rodzicielstwa i w zmianie warunków życia. Drugim problemem są kwestie zdrowotne. Coraz więcej par nie może mieć dzieci i jest to problem poważniejszy, niż się wydaje.

Polski rząd stara się zachęcić Polaków do posiadania dzieci za pomocą 500 plus. Niestety, dodatki finansowe obecne w naszym kraju od kilku lat nie przyczyniły się do wzrostu urodzeń. Skąd to wynika? Dodatkowe pieniądze nie są argumentem dla osób pracujących. Takie osoby chcą połączyć wychowywanie dziecka z rozwojem zawodowym. Zdecydowanie większą korzyścią dla wskaźnika urodzeń byłaby więc poprawa warunków pracy w Polsce, korzystniejsze pensje i możliwość pogodzenia rodzicielstwa z pracą.

Wskaźnik urodzeń w Wielkopolsce i najchętniej wybierane szpitale

W pierwszym półroczu 2021 roku urodziło się nieco ponad 16 tysięcy dzieci. To ponad tysiąc dzieci mniej niż w poprzednim półroczu i ponad 2 tysiące mniej niż przed rokiem. Rocznie wskaźnik urodzeń spada o około 5 tysięcy dzieci. Być może drugie półrocze pozytywnie nas zaskoczy i tendencja nieco się zmieni.

Wielkopolska jest popularnym regionem, jeśli chodzi o oddziały położnicze. Polki chętnie przyjeżdżają również spoza województwa, by mieć pewność najlepszej opieki przy porodzie. Jak mówi dyrektorka wielkopolskiego oddziału NFZ, taka konkurencja jest bardzo korzystna — wpływa na podnoszenie jakości usług.

Najwięcej porodów odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu. Personel szpitala towarzyszył przyjściu na świat ponad 3000 noworodków. Porównywalną popularnością cieszy się Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, gdzie w ostatnim półroczu odebrano ponad 1000 porodów. Na trzecim miejscu uplasował się szpital w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie liczba porodów sięga nieco poniżej tysiąca.